Clean Eating Challenge

Well, this might suck.

I haven’t posted a whole lot this summer as my schedule has been nothing short of irregular. I don’t mind that. During the school year, everything is pretty set in stone day after day. The randomness of summer is welcome. For the most part I’ve done a good job of keeping the ball rolling. I’ve worked out most days, though not following any sort of program, and I haven’t eaten TERRIBLY… I haven’t eaten amazingly either, but honestly I need some cheat time here and there keep me willing to eat exceptionally healthy the rest of the time. Ice cream and nachos are necessary from time to time. πŸ™‚

On Thursday I came home to find a package on my doorstep: PiYo!!! Last week I ordered PiYo, a new Beachbody program that is a mix of pilates and yoga. This program might as well have been made specifically for me. πŸ™‚ I am doing a few of the workouts this weekend just as a sampling, but I start the program for real on Monday. I anticipate a new blog series coming on…

PiYo comes with a basic nutrition guide much like P90X3, but as I’m about to jump back into the school routine, I figure now might be a good time to start something new.

THE CHALLENGE: food prep for the upcoming week eating (as) clean (as possible), mostly whole, doing my best to remove processed, prepackaged food

Now, I do a lot of this anyhow, but I’m also a convenience and stress/boredom eater. My goal is to keep the right stuff available in the right servings so as to end the habit of grabbing the wrong thing.

Enter today’s HEB trip:

heb receipt

First of all, let’s look at the bottom line. $81.65. That might sound like a lot for one person. $36.99 + $2.49 of that is Jay Robb Protein Powder. This will last meΒ quite a while and is vital for someone who doesn’t eat meat regularly. I opted for whey protein this time because I’m a cheapskate and it $2 cheaper, but more frequently I buy the egg white protein. So let’s subtract that leaving the total at $42.17. That’s better.

Then let’s look a little closer…$4.85 for bulk chestnuts????? Let me call bullshit on that! The woman at HEB scanned my kale tag that I printed (98Β’ for a bunch), but the barcode tag wouldn’t read it so she punched it in manually… $4.85 for bulk chestnuts??? Gosh darn it! That is the last time I ever assume anyone knows how to do their job. She managed to catch that she had charged me double for garlic and corrected that, but she didn’t notice that the enormous, overflowing bag of kale didn’t feel like chestnuts nor should it ring up for almost $5!!! Whatever. I’m a wildly rich teacher.

Subtract theΒ chestnut…. *sigh*…. and we come to $37.32 a TON of food. Some of it is organic, some of it is not. All of it is ridiculously nutrient rich and low calorie. There’s enough fiber in there to keep me polyp free and in the bathroom plenty. πŸ™‚ But more importantly, all of that is about to go into tiny tupperware containers that can measure appropriate portions and grabbed with no effort or mixed with another container more a recipe.

We’ll start seeing on Monday how the PiYo goes, and my intestines will let me know about the new food challenge very soon. πŸ™‚

 

About skinnystrongbusybee

Health Conscious. Body Conscious. Working 7:30am-6pm.

Posted on August 8, 2014, in Calorie Cheats, Food, PiYo, Vegetarian and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 1 Comment.

  1. πŸ˜€ can’t wait to read about it!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: